Důvodů je hned několik a to naprosto zásadních. Je oblíbená pro své detoxikační účinky a protože je lymfodrenáž velmi příjemná, také kvůli relaxaci. Není zanedbatelný ani fakt, že díky ní lze docílit velkého pokroku v boji při odstranění celulitidy. Lymfatické ošetření nohou patří mezi nejoblíbenější. Hlavně mezi ženami.
Doba masáží trvá 45 - 60 minut.
Po masáži dochází k regeneraci a relaxaci dolních končetin, následuje pocit uvolnění a lehkosti.
Doporučení: Udržujte pitný režim a po masáži dvojnásob!
Lymfodrenáž ruční (krk + nohy) ‐ 60 min.
Lymfatická masáž je nejúčinnější a velmi jednoduchá prevence proti většině chorob ‐ udržující stálé zdraví a radostnou mysl. Lymfatický systém je detoxikační systém našeho těla.
Krev rozvádí živiny, obranné látky a po těle do buněk. Pumpou pro rozvod krve je srdce. Metabolismus buněk vytváří zplodiny a odpadní látky filtruje mikroorganismy. Tyto odpadní látky jsou z tkáňového moku odváděny lymfatickým řečištěm formou lymfy (mízy) ‐ do lymfatických uzlin a zpět do krve. Lymfa obsahuje zplodiny, nepotřebné bílkoviny, viry, bakterie a nádorové buňky.
Základní smysl lymfatického systému je čistící (čištění tkáňového moku) a imunitní (likvidace virů, bakterií a nádorových buněk v lymfatických uzlinách).
V lymfatických uzlinách imunitní systém zachytává a likviduje viry, bakterie a nádorové buňky.
Lymfa je odpadní voda těla vlévající se zpět do krve pouze v oblasti klíčních kostí do krčního žilního systému. Krev pak tyto odpadní látky odstraňuje v ledvinách. Od konečků nohou a temene hlavy postupuje lymfa do oblasti klíčních kostí.
Lymfa nemá vlastní pumpu, proto její pohyb je omezený. Vlastní peristaltika lymfy a tělesný pohyb nestačí vyprazdňovat lymfatické cesty: Například aktivní sportovec, který neabsolvuje lymfatické masáže má často problémy s klouby, pohyblivostí a je náchylnější zraněním vazů a chrupavek.
- Jestliže se lymfa pohybuje pomalu, vytváří prostředí pro lokální záněty, úbytek tělesné energie a únavu.
- Jestliže se lymfa nepohybuje, vzniká přebytek zplodin ‐ tento patologický jev se nazývá lymfedém.
- Jestliže se lymfa nepohybuje, stává se „hnijící“ stojící vodou v těle.
Speciálním případem lymfedému je lipoedém, známější pod laickým názvem celulitida. Každá tuková buňka se může zvětšit až 200x (naplnit tukem). Když se tukové buňky zvětší, vznikne tzv. pomerančová kůže ‐ celulitida.
Ruční lymfodrenáž
Pomáhá tomuto systému, aby zátěž dovedl zvládnout. Odpad z tkání je odváděn do cév lymfatické soustavy, choroboplodné zárodky jsou přeneseny do mízních uzlin, kde jsou zneškodňovány. Lymfatické masáže tak napomáhají organismu aktivovat vlastní obranný systém, a proto jsou vhodné pro ženy i pro muže na posílení organismu. Manuální lymfodrenáž je ovšem nejen léčebná metoda, ale díky pozitivním účinkům na kůži a podkoží i účinným ošetřením celulitidy, otoků a pokožky. Lehký tlak, používání kruhovitých či spirálových hmatů s pomalou frekvencí vychází ze znalostí lymfatického systému a směřuje odtok lymfy ke sběrným uzlinám. U manuální lymfatické masáže se nepoužívají žádné oleje, masážní emulze, ani jiné přípravky. Ošetřovaný nesmí cítit žádnou bolest.
V případě manuální lymfatické masáže je možné se zaměřit na určité části těla, upravit tlak podle potřeb klienta a hmaty vyprázdnit lymfatické uzliny, aby rozprouděná lymfa měla kam odtékat.
Kontraindikace při lymfodrenáži
- při nádorovém onemocnění, dosud neléčené nebo nedoléčené maligní onemocnění
- akutní žilní onemocnění
- akutní bakteriální infekční onemocnění
- akutní horečnaté stavy
- nejasné břišní potíže
- erysipel (růže)
- glaukom (zelený zákal)
- zduřelé uzliny na pohmat bolestivé
- otoky způsobené onemocněním jater a ledvin
- vrozené postižení mízního systému
- po operaci srdec (baypas)
- křečové žíly ‐ vyrixy
se souhlasem lékaře
- onemocnění srdce ‐ srdeční selhávání
- bolestivá nebo silná menstruace
- hypertenze (TK nad 140/85)
- hyperfunkce štítné žlázy
- astma bronchiale
- kloubní nádory
- antikoncepce ‐ tělísko Dana